Jak jste z mých poznámek v Bonzu i jinde jistě pochopili, bavil jsem se na přelomu roku a ještě před pár dny kompletací Betl-kompatibilního počítače pro své potomky, aby mne už nechali na pokoji a nematlali mi mýho miláška svými nemytými packami :). Pro zajímavost a jako možné typy pro nákup zde uvádím, co jsem do toho "dětského" PC (dále DPC) strčil a proč.
Starší, ale stále slušnou ATX kisnu jsem měl doma, pouze jsem ji vykuchal a obsah přesunul do menší bedny. Při té příležitosti jsem udělal malou rošádičku se zdroji - měl jsem v podstatě na výběr, koupit pro DPC novou kisnu se zdrojem, protože ten původní byl slabý (260W), ale to by mi ta starší stále dobrá kisna zůstala zbytečně na ocet. Tak jsem ze svého PC v ASUS kisně vyndal původní 350W zdroj (Enhance), který je docela slušný, když to všechno doteď utáh bez problémů (luxusně nadupaná ASUS deska, dva disky, dvě DVD mechny/vypalka, včetně žravého X800GTO) a nahradil jej novým Fortronem 400W; Enhance přišel do DPC. Doma jsem dále vyštrachal a do DPC vrazil DVD mechnu, disketovku (spíš ze setrvačnosti) a potom svůj malý rodinný klenot z dob, kdy se vypalovačky ještě dělaly kvalitně - TEAC CD-W-58E (nebo-li "pálím-na-vše-přečtu-všechno" :) ) - sice jen CD vypalka, ale klukům to bude pro začátek stačit. Jako disk jsem použil trochu starší, ale svého času velmi populární a spolehlivý 80G/7200ot. IDE Seagate. Zbytek jsem už byl nucen dokoupit:
- Základní deska ASUS K8V-VM, formát microATX, IDE, SATA, 5.1 zvuk, což je jedna z nejlacinějších desek s PCI-E a soketem 754. Proč tuhle? Protože koupi grafiky jsem si chtěl nechat až na poslední chvíli, tahle má integrovanou, což pro prvotní instalaci a vyšolíchání stačí. A proč pro vymírající soket 754? Abych ušetřil, srovnatelné desky pro AM2 soket jsou v průměru o čtvrtinu až třetinu dražší, navíc procesory pro AM2 jsou také dražší než "srovnatelné" pro 754. To srovnatelné je v uvozovkách proto, protože AMD udělal ještě jeden fígl. Protože AM2 desky (tedy spíše procesory) nabízejí dvoukanálový přístup do paměti, tak AMD vyšlo z jednoduchého předpokladu, že srovnatelná konfigurace bude výkonější oproti jednokanálovým pamětem (klasický DDR) a za vyšší cenu a pod stejným označením prodává pro AM2 o stupeň horší procesor než pro 754! Přičemž výkonový nárůst při použití standardních pamětí v dvoukanálu oproti jednokanálu je více než diskutabilní (a taky jsou dražší ... zatím). Na nějaký budoucí rozšiřování PC nikdy nemyslím (lepší procesor apod.), protože se mi to ještě nepřihodilo :), a to už za sebou pár pecek mám. Proto 754, proč zbytečně utrácet. Vždy jsem kupoval víceméně to, co je "out of date" (co recenzenti rádi označují termínem "vhodné max. do kancelářského PC" :) ), počítač mám obvykle na práci a gamesky nemusím nutně v max. kvalitě. Deska má přípojku i pro přední audio panel, zapojil jsem to tak, aby současně šlo využít jak zadní (na repro), tak i přední výstup (na sluchátka) bez vytahování konektorů.
- Procesor Sempron do soketu 754, 3300+, 2GHz.
- 1GB RAMky ze dvou 512MB modulů, A-data, standardní typ, žádný rychlík (3-4-4-8), ale spolehlivé.
- Windows XP home edice CZ/SP2 OEM, ještě jsem je chytnul jako doprodávku v akci Microsoftu pro rok 2006, kdy šlo koupit OEMko samotné bez jakéhokoliv HW.
- Klávesnici jsem koupil tuto A4tech. Docela příjemně mne překvapila, je docela kvalitně provedená, pevná, žádný vrzání, tlačítka jdou příjemně. Přídavné ("multimediální") klávesy fungují dobře, nastavovací program se nainstaluje jako karta do položky Klávesnice, žádný efektně přeplácaný program, s možností libovolně naprogramovat každé tlačítko. Velmi příjemné je provedení oblíbených "herních" tlačítek WASD. Klávesnice má totiž přibaleny normální tlačítka a pak ta červeně pogumovaná, spolu s nástrojem na výměnu - hraje se na nich velmi příjemně a neklouže to.
- Myš jsem nakonec koupil starou dobrou a stále vysoce kvalitní klasiku MS Intellimouse Optical (velmi oblíbená mnohými pařany, jak jsem se dočetl na netu) v černostříbrném provedení.
- Nakonec grafárna - po mnohém špekulování jsem zakoupil Leadteka WinFast PX7600 GS TDH Classic Edition (pozor, mají tam jiný obrázek, chladič vypadá úplně jinak), která je v základu taktovaná na 490MHz a paměti na 350MHz (standardní GS má obvykle 400/400). Jen letmo jsem zkusil přidat pamětem a na 430 jely v pohodě, dle rozumů z netu půjdou ještě výše, ale já zásadně nic zbytečně nepřeháním a netaktuji a nakonec jsem je nechal na původní frekvenci (nějaký fps sem fps tam mám vítekde ... :), když to jede podle potřeb). Karta má pasivní chladič, v klidu má cca 43 C, při hraní cca 71 C, což je v pohodě. Přibalen byl skvělý kropičský odvaz v podobě Serious Sama 2.
Kisnu DPC jsem dooosadil 80mm větráčky, jeden dozadu, jeden svítící (je to dětský PC, ne :) ) dopředu, aby foukal na disk (nutná lehká úprava kisny), v obou případech tiché Arktik Kchůlingy (česky Arctic Cooling). Zdroj samotný má také 80mm větrák s termoregulací a je také tichý.
Instalace XPéček na tuto základní desku proběhla naprosto bez problémů a na první pokus, pecko je stabilní, ověřeno již několikadenním herním vytížením těmi malými lidičkami.